Watsu Watsu

Początki Watsu®

Watsu® (Water Shiatsu)rozpoczęło sie w 1980r kiedy to Harold Dull zaczął unosić ludzi na powierzchni wody stosując rozciągania i zasady Zen Shiatsu, które studiował w Japonii. Na Wschodzie przekonanie, że stretching był sposobem na otwarcie kanałów, przez które przepływa nasza energia życiowa Chi był nawet starszy niż akupunktura. Stretching wzmacnia mięśnie i poprawia gibkość. Ciepła woda, przez wielu często powiązana z najgłębszymi stanami relaksu, jest idealnym medium. Wypór wody odciąża kręgi i pozwala kręgosłupowi być poruszanym w sposób niemożliwy do osiągnięcia na lądzie. Delikatne, stopniowe skręty i pociągnięcie uwalniają nacisk i usztywnionego kręgosłupa na nerwy i pomagają cofnąć dysfunkcje w unerwianych organach mogące być skutkiem takiego ucisku. Odbiorca Watsu doświadcza większej ruchomości i wolności. W trakcie sesji Watsu zakres emocji może wzrosnąć, a emocje mogą być uwolnione w procesie ciągłego przepływu. To przeprogramowuje odbiorcę na nowe spojrzenie na świat po opuszczeniu wody z większym spokojem i elastycznością.

Inna zasada Zen Shiatsu – połączenie z oddechem – daje nowy wymiar w Watsu. Na lądzie oddychanie jest skoordynowane z naciskiem na punkty. W wodzie naszym najbardziej podstawowym ruchem jest Kołysanie z Oddechem, w którym unosimy kogoś w ramionach i pozwalamy mu lekko zatonąć gdy robi wydech oraz pozwalamy wodzie nas unieść gdy robi wdech. Ciągłe powtarzanie tej sekwencji na początku Watsu tworzy połączenie, które może trwać przez wszystkie ruchy i rozciągania. To Kołysanie z Oddechem ze swoją ciszą powraca przez całą sesję.

Doświadczając obu: dawania i otrzymywania tej najbardziej ożywczej formy pracy z ciałem może pomóc w leczeniu skutków odłączenia między ludźmi, które często nosimy w sobie i odnowić w nas poczucie jedności i połączenia z innymi. Z tego powodu Watsu traktowane jest jako terapia odnawiająca więzi międzyludzkie. Na świecie Watsu używane jest przez profesjonalnych terapeutów , psychologów i zwykłych ludzi.

Watsu i sposób jego nauczania ewoluowało przez lata. Na początku skupiano się na rozciąganiach. Z Kołysaniem z Oddechem i większym połączeniem ruchów z oddechem weszło więcej medytacyjnej ciszy. Użycie przyborów wypornościowych na tonących nogach znacznie rozszerzyło możliwości użycia Watsu.

Kiedy terapeuta osiągnął poziom obecności i połączenia, ustalone w ewoluujących formach Watsu jest uczony i zachęcany do eksplorowania kreatywnego potencjału w Watsu Free Flow. Ten potencjał noże być obecnie dzielony od samego początku na komplementarnej ścieżce Watsu Explorer Path jak również w nowym Core Tantsu® które przenosi Free Flow z Watsu z powrotem na ląd.

Aby uczynić Watsu bardziej dostępnym Harold rozwinął wariant wykonywania go w Jacuzzi lub dużej domowej wannie.

Watsu® is a registered service mark of Harold Dull
GłównaPoczątkiTantsu®Książki DVDsRehabilitacjaKorzyściBadania
WABA
Szukaj Terapeutów •Â Â KursySpasBaseny •Â Typowa Sesja •Â Scieżka odkrywcza

Webdesign by Blissland